وسایل مورد نیاز برای دوخت دکمه روی لباس

آیا می دانستید که به کلکسیونرهای دکمه “فیبولانومیست” می گویند؟ اما چرا دکمه ها را جمع آوری کنید؟ زیرا تنوع رنگ، شکل و متریال بسیار زیاد است.

در همان ابتدای تاریخ بشر، دکمه ها عمدتاً برای اهداف زیبایی شناختی استفاده می شدند. تا قرن سیزدهم از این دکمه برای بستن لباس ها، به ویژه آستین پیراهن استفاده نمی شد.

امروزه، چه صرفاً برای بستن کت، شلوار جین یا سفارشی کردن یک لباس، دکمه‌ها بی‌پایان در دسترس هستند و اغلب به راحتی دوخت می‌شوند، حتی زمانی که در خیاطی مبتدی هستید. با چرخ خیاطی یا بدون چرخ خیاطی، راهنما را دنبال کنید!

دکمه

خرید دکمه فلزی

دوخت دکمه: مراحل اصلی
یک نکته کوچک قبل از شروع به دوخت دکمه برای اولین بار: توصیه می شود بین دکمه و پارچه فاصله بگذارید تا بتوانید پارچه دیگر را راحت تر وارد کنید و دکمه را زیاد نکشید. در غیر این صورت ممکن است لغو شود. برای به دست آوردن بلبرینگ، می توانید قبل از شروع دوخت، یک کبریت زیر دکمه قرار دهید و فقط زمانی که کارتان تمام شد آن را بردارید.

مواد مورد نیاز برای دوخت یا دوخت روی دکمه

یک دکمه،
نخ دوخت همرنگ دکمه فلزی پرسی – یک نخ دکمه مخصوص وجود دارد که از نخ معمولی قوی تر است.
یک سوزن خیاطی،
یک جفت قیچی خیاطی.
آماده سازی
پس از انتخاب دکمه و نخ، نخ را از سوراخ سوزن رد کنید. طول خوبی از سیم ارائه دهید. برای صرفه جویی در زمان و محکم نگه داشتن دکمه می توانید سیم را دو برابر کنید. در انتهای نخ یک گره بزنید.

دکمه را به درستی قرار دهید
روی لباس، دکمه خود را با بقیه ردیف کنید و بررسی کنید که به راحتی در سوراخ دکمه جا شود. با وارد کردن سوزن از زیر، از داخل پارچه شروع کنید. آن را از یکی از سوراخ های دکمه عبور دهید و نخ را محکم بکشید.

کوک بزنید و تقویت کنید
برای دکمه مسطح دو سوراخ، سوزن را از سوراخ دوم رد کنید و از روی پارچه کوک بزنید. در حالی که نخ را تا آخر می کشید، دکمه را محکم نگه دارید تا تکان نخورد. این حرکت را چندین بار تکرار کنید، از سوراخ اول و سپس سوراخ دوم عبور کنید تا دکمه به خوبی نگه دارد.

به پایان رساندن
داخل لباس چند بخیه به جلو و عقب بزنید سپس گره بزنید. نخ اضافی را ببرید.

یک دکمه 4 سوراخ بدوزید
اگر در حال دوخت دکمه 4 سوراخ هستید، می توانید نخ را به صورت مورب یا موازی از سوراخ به سوراخ رد کنید. اگر این دکمه ای است که دوباره آن را وصل می کنید، به نحوه دوخت دکمه های دیگر نگاه کنید.

دوخت دکمه در پارچه مانتویی تابستانه با ماشین
دوخت دکمه روی دستگاه یا با اورلاکر روی مدل های خاصی که دارای پای مخصوص هستند امکان پذیر است. بنابراین بسیار مهم است که محل دکمه را به خوبی مشخص کنید و قبل از شروع بررسی کنید که سوزن به خوبی در اولین سوراخ دکمه قرار می گیرد.
سپس می توانید شروع به ساخت لباس کنید!

مواد مورد نیاز برای دوخت یا دوخت روی دکمه

دکمه فلزی فانتزی

انواع دکمه های خیاطی

دکمه های کلاسیک یا مد روز، انتخاب گسترده ای از رنگ ها، مواد و اشکال را ارائه می دهند. اگرچه پلاستیک رایج ترین ماده است، اما دکمه هایی در مروارید، چوب، فلز، نارگیل و حتی بدلیجات و چرم وجود دارد.

دکمه های تخت با دو یا چهار سوراخ
اینها رایج ترین دکمه هایی هستند که برای بستن کت، پیراهن، ژاکت با پارچه مازراتی استفاده می شوند… دوخت آسان، در همه رنگ ها و همه طرح ها وجود دارد.

دکمه های ساق یا حلقه
اغلب برای بستن کت یا شلوار استفاده می شود، دوخت دکمه های حلقه ممکن است سخت تر از دکمه های تخت به نظر برسد، زیرا آنها سنگین تر هستند و بیشتر حرکت می کنند. اما اصل یکسان است: پارچه را بدوزید سپس از حلقه دکمه عبور دهید و مراقب باشید که دکمه را تا حد امکان به پارچه نزدیک کنید.

میخ های مطبوعاتی
میخ پرس که در سال 1885 در گرنوبل اختراع شد و با نام “قلاب دکمه فنری” به ثبت رسید، دارای دو قسمت فلزی است که یکی از آنها با فشار در دیگری درگیر می شود. می توان آن را به لباس دوخت یا پرچ کرد (به «نحوه دوخت دکمه گیر» در زیر مراجعه کنید).

انواع دکمه های خیاطیدکمه های براندنبورگ
دکمه براندنبورگ و دکمه فلزی شیراز، که در اشاره به شهر آلمانی به همین نام نامیده می شود، در دو قسمت وجود دارد، یک حلقه که به دکمه در طرف مقابل متصل می شود. به ویژه برای بستن کت های دافل استفاده می شود.

دکمه های فانتزی برای سفارشی کردن لباس های خود
دکمه برای بستن و همچنین برای روشن کردن لباس استفاده می شود! بیشتر و بیشتر مغازه‌های مغازه‌دار، دکمه‌های بسیار اصلی را در همه رنگ‌ها و شکل‌ها عرضه می‌کنند. بنابراین می توانید با دوختن دکمه هایی به شکل ستاره، قلب یا حتی یک زنبور، شلوار جین قدیمی یا ژاکت نظامی را سفارشی کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.